Güneş enerji panelleri Kütahya’da üretiliyor

Güneş enerji panelleri Kütahya’da üretiliyor
Gelişen teknoloji ile birlikte alternatif olarak sayılan pek çok enerji kaynağı mevcut.
Bunların başında güneş enerjisi geliyor. Güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri ileri teknoloji ile üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye’de 3 yerde üretimi yapılan bu tesislerden biride Kütahya’da bulunuyor.İleri teknoloji robotlar ile tek tek alınan güneş enerji hücreleri birleştirilerek elektrik üretimi yapan enerji panelleri oluşturuluyor. Türkiye’de yerli olarak 3 firma tarafından üretimi gerçekleştirilen  güneş enerji panelleri Kütahya’da Gün-er Enerji tarafından imalatı gerçekleştiriliyor. Firma yetkilileri güneş enerjisinden elektrik üreten sistemlere her geçen gün ilginin arttığını söylüyorlar. Devletin güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili çıkardığı yeni yasalarla birlikte vatandaşlar kendi elektriklerini üretebildikleri gibi ihtiyaç fazlası elektriğini de Tedaş’a satabiliyor.

Güneş enerji panelleri ileri teknoloji ile üretimi yapılıyor.
 
Elektrik üretimini gerçekleştiren panel hücreleri tek tek  robot tarafından kontrol edildikten sonra üretim bantına alınıyor ve kaynak yapılarak birleştiriliyor. Birleştirilen hücreler yüksek hassasiyette robot yardımı ile özel cam üzerine yerleştiriliyor. Bağlantı noktalarının kaynak yapılmasının ardından üzerine koruyucu katmanlar serilerek yüksek ısıda laminasyon makinasına alınıyor. 17 dakikalık laminasyon makinasında ısıtılan güneş paneli kenarları tıraşlanıyor. Çerçevesi takılan panel son haline kavuşuyor.Gazetemize açıklama yapan Gün-er Enerji Yetkilisi Teoman Aydemir  şunları söyledi:
 
“Günümüzde solar sistemler devletimizin çıkartmış olduğu yasalarla her evin kendi ihtiyacını karşılayabilecek güçte olmak kaydıyla kullanılabilir halde. İsteyen her vatandaşımız kendi evinin elektrik ihtiyacını üretmekte olduğumuz solar vit ürünleri ile karşılayabilirler. Buürünlerin en büyük çevreci avantajı hiçbir karbondioksit salınımının ve katı yakıt salınımının olmaması. Bunun dışında ürünlerimize 10 yıl garanti veriyoruz. İsteyen her vatandaşımız ortalama Türkiye standartlarında 15 bin lira civarında bir yatırımla kendi elektriklerini kendileri üretebilirler. Üretim fazlası elektriklerini çift yönlü sayaçlar sayesinde devlete ve Tedaş’a satabilirler. Bunun dışında fabrikalar, tarım kuruluşları sulama sistemleri için yaptığımız sistemlerimiz mevcuttur. Buna devlet desteği ve hibelerde söz konusu.”şeklinde konuştu.
 
Gün-er Enerji güneş panelleri üretiminin yanında yüksek elektrik tasarrufu sağlayan ledli sokak armatürleri de üretmekte. Gün-er Enerji Elektrik Elektronik Mühendisi Hatice Erdeğerledli sokak armatürlerinin %70-80 elektrik tasarrufu sağladığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü. “Led armatür üretiyoruz. Türkiye’de led armatür üreten çok sayıda firma olmasına rağmen bizim üretimimiz %100 yerli. Led armatürler %70-80’lere kadar tasarruf sağlıyor diğer armatürlere göre. Led teknolojisi dünyada yeni yeni yaygınlaşan bir teknoloji.”dedi. %100 yerli olarak üretimi gerçekleştirilen sokak armatürlerin  iç ve dış piyasaya satılıyor.(SBK)
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Orman Yangını25 Temmuz 2016 Pazartesi 11:54
 • İzmarit Yangına Neden Oldu25 Temmuz 2016 Pazartesi 11:53
 • OHAL 'de Tedirgin Olmayın23 Temmuz 2016 Cumartesi 15:39
 • Mücadele Toplantısı'na katıldı23 Temmuz 2016 Cumartesi 15:00
 • Bir İş Adamı Tutuklandı23 Temmuz 2016 Cumartesi 14:59
 • Demokrasi Nöbetine Devam22 Temmuz 2016 Cuma 10:56
 • 455 Kamu Personeli Açığa Alındı22 Temmuz 2016 Cuma 10:55
 • Yeni Kimlik Kartı Eğitimi22 Temmuz 2016 Cuma 10:53
 • Gıyabi Cenaze Namazı Kıldılar22 Temmuz 2016 Cuma 10:51
 • Şehitleri İçin Gıyabi Cenaze Namazı21 Temmuz 2016 Perşembe 12:57
 • Çok Okunanlar
  Akis Gazetesi, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2009 http://www.akisgazetesi.com.tr/
  E-Posta: info@akisgazetesi.com.tr